122867223

O victorie obţinută cu greu

• Fotbal Liga II: FC Botoşani – Dunărea Giurgiu 2-1 (2-1)
  • 1 March 2009, 23:00
În primul meci al returului din Campionatul Ligii a II-a, FC Botoşani a reuşit să câştige cu greu partida cu Dunărea Giurgiu. Partida desfăşurată pe Stadionul Municipal Botoşani, în prezenţa unui număr de aproximativ 2.000 de spectatori a debutat destul de neconvingător, ambele echipe suferind în privinţa construcţiei jocului. Abia în minutul 16, Bogdan Ghiceanu reuşind un gol spectaculos, printr-un şut expediat de la peste 20 m.
La scorul de 1-0, botoşănenii au reanimat partida, atacând viguros poarta adversă, iar eforturile jucătorilor nu s-au lăsat aşteptate, în minutul 23, Alexandru Pleniceanu reuşind să ducă scorul la 2-0, printr-o execuţie remarcabilă în urma unei pase primite chiar de la antrenorul său, Ştefan Apostol. Acesta din urmă este antrenorul oficial al FC Botoşani, dar neavând dreptul să antreneze în acelaşi an la două echipe, în prezent figurează ca jucător şi consilier sportiv.
Cu toate că rezultatul părea să încline în favoarea jucătorilor botoşăneni, care au dominat categoric după marcarea celui de-al doilea gol, oaspeţii au reuşit să înscrie la singura lor fază de poartă. În minutul 30, Daniel Ochia a reuşit să marcheze, readucând speranţele în tabăra giurgiuvenilor. Repriza a doua nu a reprezentat nimic deosebit pentru spectatori până în ultimul minut de joc, când la o fază ciudată, arbitrul Paul Unimatan din Zalău a dictat corner, în vreme ce fotbaliştii botoşăneni susţineau că mingea a fost respinsă de bară, nu de portarul Alin Bordeieanu.
În urma cornerului, oaspeţii au înscris, dar arbitrul a fluierat fault la portar. După care s-a terminat meciul şi a început bătaia ca la hochei. Botoşănenii au mai acumulat încă trei puncte în clasament, ocupând în prezent locul 13.
FC Botoşani: Bordeanu - Patache, Tincu, Kano, Acsinte - Simao ('80 Vrabie), Pleniceanu ('83 Keita), Ciornei, Ştefan Apostol - Caragea ('70 Boghian), Ghiceanu. Director sportiv: Cristi Popovici.
Dunărea Giurgiu: Neagu - Satmar, Ciocârlan, Damian - Nicola, Claudiu Vasile, Cătălin Gheorghe, Ochia, Cojenel - Batfoi, Ştefan Iordache. Antrenor: Marin Barbu.
Partida a fost arbitrată de Paul Unimatan din Zalău şi asistenţii Gabriel Barjac (Zalău) şi Traian Marchis (Baia Mare). Jucători remarcaţi: Apostol, Pleniceanu (FC Botoşani), Ochia (Dunărea Giurgiu). (Eliza Sofian)

Drepturile de autor sunt rezervate proprietarului de domeniu. Responsabilitatea pentru eventualele consecinte juridice generate de copierea, multiplicarea si difuzarea textelor si fotografiilor de pe acest site revine persoanei in cauza.